Adršpach

Točila se tady pohádka Třetí princ, ve které se Libuška Šafránková a Pavel Trávníček proháněli kolem místního skalního jezírka. Co by kamenem dohodil, nebo spíš místní lokálkou dojel, jsou i Broumovské stěny a Ostaš, další úžasné skalní útvary, které děti nikdy nepřestanou bavit. V Adršpachu je ideální projít po žluté z Adršpašských do Teplických skal nebo tou samou cestou zpátky. Asi sedmikilometrová spojnice vede skalními žebříky, přes Metuji a kolem nejslavnějších skalních útvarů: Milenců a Starosty a Starostové. To jsou ty skály, co hrají v reklamě na vodu Toma, která se těsně u Teplic nad Metují stáčí do lahví. Děti se protáhnou úzkou Myší dírou, vy možná budete muset bokem.

Jak bude výlet vypadat, to závisí na ročním období: koncem jara počítejte s neroztátým sněhem a místy namrzlými schody v útrobách skal zvaných Sibiř, zima se tam drží i do května. Takže přibalte do batohu svetr navíc. Pokud pojedete v sezóně, nenechte si ujít cestu po skalním jezírku, ke kterému vede ze žluté značky odbočka. Dvacetiminutová vyjížďka tam a zpátky do přístaviště se může srovnávat snad jen s podobně vtipnou lodní poutí v Punkevních jeskyních v Moravském krasu. Zarostlý pan průvodce totiž zaručeně každé ráno snídá vtipnou kaši. A ještě na jedno místo pozor: asi v půlce cesty po sestupu z Adršpašských skal narazíte na padesátimetrový úsek na podmáčené louce, kde se skáče z kmenu na kmen. Dobré boty s sebou a děti převádět raději po jednom. Nebo počkat, až bude parné léto a voda aspoň trochu vyschne. (zatím jste ušli asi osm kilometrů)

Teplickými skalami pak vede několik okruhů - uvidíte spoustu skalních útvarů, které se jmenují podle svého vzhledu: Kapr, Pes, Krakonošovy šortky, Sloní náměstí. A tak si na své přijdou soutěživé děti. Odměnit je můžete v hospodě v Teplicích u vstupu do skal nebo o kus dál na místním polopřírodním koupališti. (cesty Teplickými skalami můžou v součtu dát dalších deset kilometrů, záleží na tom, jaký okruh si vyberete)

Z teplického kempu jsou to tři kilometry na nádraží, odtud jezdí vlak do Meziměstí a odtud do Broumova. Zní to složitě, ale obě cesty dohromady zaberou dvacet minut a vlaky na sebe obvykle dobře navazují. Z Broumova se můžete vydat celodenním výletem po červené na Hvězdu, není v těch místech lepší vyhlídka než Supí hnízdo kilometr odtud. Po modré nebo zelené pak seběhnete dolů do Bohdašína nebo do Březové a do Teplic už je to vlakem jednu nebo dvě zastávky. A nebo naopak: z Teplic vyjeďte směrem na Náchod do zastávky Dědov. Po červené se dostanete na Ostaš, další skály s krásným výhledem, několika průlezy a báječnou občerstvovnou s houpačkami, malým kolotočem a točenou limonádou. Zpátky se dá sejít po žluté do Žďáru na Metují, odtud do Teplic zase jezdí vlak. Ve Žďáře ještě mají u nádraží závory na kliku, což děti ocení. (z Broumova na Hvězdu je to dobrý osm kilometrů včetně závěrečného strmého stoupání, dolů do Bohdašína nebo Březové pak dalších osm. Z Dědova na Ostaš pět, dolů do Žďáru dalších pět. Všechny tyhle trasy už chtějí zdatnější chodce, než výlet kolem adršpašského jezírka nebo průchod z Adršpachu do Teplic)

Užitečné informace: v kempu pronajímají i chatky, pokud nechcete stavět stan. Kemp přiléhá k místní silnici, takže v chatkách je víc klidu. Sehnat ubytování ale nebývá mimo sezónu problém ani v místních rodinných penzionech. Hlavní nádraží v Teplicích nad Metují leží stranou od městečka, je lepší dojet jednu zastávku lokálkou směrem na Adršpach (Trutnov) do stanice Teplice - Skály. Od vstupu do skal jezdí i autobusy, jak na Adršpach tak na Broumov.